Menu
Letový terén Velký Javorník

Letový terén Velký Javorník

Velký Javorník je místem, kde se závěsné létání a paragliding provozuje od svých počátků.  Severovýchodní orientace startoviště doplňuje Skalku a umožňuje pokrytí oba základní směry větru určené Moravskou branou. Dorůstající smrkový porost, který bránil bezpečným startům, zastavilo vykácení odletové zóny pod startovní plochou v roce 2018. V těsné blízkosti startu je chata Pohorské jednoty Radhošť, takže je možné i občerstvení. Startoviště je spravováno Beskydským leteckým klubem.

Skvělá orienatce startu umožňuje svahování i zachycení do termiky. Start je užíván pro všechny úrovně létání od škol až po soutěžní létání. Nad startem je TMA 2 letiště Ostrava Mošnov a lety jsou možné do maximální výšky 1200m AMSL.

Startovní plocha je využívána jako odpočinková plocha pro turisty a cyklisty, kteří zdolali vrchol Velkého Javorníku. Dbejte prosím při startu na jejich bezpečnost. Žádáme piloty aby respektovali provozní řád plochy.

Parametry startu

Směr větru 340°-050°
Nadmořská výška 910m AMSL
Popis Travnatý povrch
Velikost startu Pro dva připravené padáky vedle sebe, v dobrých podmínkách není problém se starty v intervalu menším než 90 sekund.
Rizika Pokud je vítr na limitních úhlech lze při větší síle očekávat turbulence. Při západním směru větru může být problém doletět na přistávací plochu do Veřovic
Doprava na start Pouze vozidla s povolením, asfaltová, doba výjezdu 15 min
Vybavení Větrný rukáv, indikátory větru, meteostanice a kamera.

Horská chata s občerstvením a toaletou.

Doporučení ke startům

Na terénu probíhají cvičné lety škol paraglidingu i starty tandemových padáků, takže terén není náročný, jen má určitá specifika. Prostor startu je úzký a poměrně krátký. Chystejte si padáky na okraji startovací plochy, až budete připraveni, můžete se přesunout na horní část startu (pod cestu).

Pro bezpečný vzlet je velmi důležitá dostatečná rychlost rozběhu. Startovací plocha obsahuje terénní vlnu, která způsobuje krátkodobé odlehčení vrchlíku. Pokud není provedena patřičná koerkce, hrozí předběhnutí vrchlíku a jeho částečné nebo plné zaklopení. Pod startem je rokle hluboká několik metrů, ale při správném provedení startu ji bez problému přeletíte. Odletová zóna je dostatečně dlouhá i široká a umožňuje bezpečný odlet. S dostatečným rozběhem dá se odstartovat i za bezvětří.

Pozor, v případě silnějšího západního proudění je odlet z průseku provázen turbulencí!

Přístání

Přistávací plocha pro soutěže v přesností přistání se nachází v obci Veřovice západně od startu. Jedná se o rozlehlou travnatou plochu mezi železniční tratí a zástavbou.

Parametry přistávací plochy

Nadmořská výška 460m AMSL
Převýšení 450m
Horizontální vzdálenost 2 100m
Popis Travnatá louka bez překážek.
Rizika
Vybavení Větrný rukáv, indikátory větru

Parkování

Parkování je možné na oficiálním parkovišti u fotbalového hřiště ve Veřovicích. Z parkoviště na přistávací plochu je to asi 5 minut chůze. Prosím nezajíždějte vozidly k přistávací ploše.

Předpověď počasí