Menu
Letový terén Ondřejník Skalka

Letový terén Ondřejník Skalka

Tradiční letové místo v masivu Ondřejníku je využíváno od 70 let. Od počátku 90 let je vznikla jihozápadní statrovní plocha jako průsek ve smrkovém porostu. Od té doby byla několikrát zvětšena na současný rozměr cca 40x80m. Na podzim letošního roku je naplánováno zvětšní plochy na cca 60x 120m. Startoviště je spravováno Beskydským leteckým klubem.

Skvělá orienatce startu umožňuje svahování i zachycení do termiky. Start je užíván pro všechny úrovně létání od škol až po soutěžní létání.

Start se nachází v národní přírodní rezervaci Skalka, proto žádáme piloty aby respektovali provozní řád plochy.

Parametry startu

Směr větru220°-280°
Nadmořská výška940m AMSL
PopisTravnatý povrch, ohraničené stromy
Velikost startuPro dva připravené padáky vedle sebe, v dobrých podmínkách není problém se starty v intervalu menším než 90 sekund.
RizikaPokud je vítr na limitních úhle lze při větší síle očekávat turbulence při výletu z průseku
Doprava na startPouze vozidla s povolením, asfaltová a štěrková cesta, doba výjezdu 35 min
VybaveníVětrný rukáv, indikátory větru, meteostanice a kamera (v nejbližší době)

Doporučení ke startům

Nebezpečí úplavu při silnějším jižním proudění.

Na terénu probíhají cvičné lety kurzíků, takže terén není náročný, ale není radno jej podcenit. Prostor startu je úzký a poměrně krátký. Chystejte si padáky na okraji startovací plochy, až budete připraveni, můžete se přesunout na horní část startu.

Pro bezpečný vzlet je velmi důležitá dostatečná rychlost rozběhu. Startovací plocha má nerovný terén, je nutné neustále korigovat směr letu kluzáku již při rozběhu. Měli byste letět již v úrovni zlomu, který je v horní čtvrtině startu. Před zlomem se terén na chvíli zvedne, což může způsobit změnu zatížení křídla a pokažený start. Pokud na zlomu kluzák neletí, zrušte start a opakujte. S dostatečným rozběhem dá se odstartovat i za bezvětří.

Pozor, v případě silnějšího jižního nebo severního proudění je odlet z průseku provázen turbulencí! Jestliže fouká silnější vítr z jihu, na startu to nemusí být znát, jelikož je v závětří. V tomto případě doporučujeme posoudit situaci i na vrcholu kopce (cca 150 m výše).

Přístání

Pro soutěže v přesnosti přistání se využívá školní hřiště v centru Kunčic pod Ondřejníkem.

Parametry přistávací plochy

Nadmořská výška435m AMSL
Převýšení505m
Horizontální vzdálenost2 100m
PopisŠkolní hřiště s velikostí volné plochy 110x80m.
RizikaPlocha je uprostřed obce ve svahu. V blízkosti jsou stromy, budovy, osvětlení.
VybaveníVětrný rukáv, indikátory větru

Parkování a přístup na přistávací plochu

Parkování je možné na oficiálních parkovištích před školou, u obecního úřadu a restaurace Huťařství (označena zeleně). Do areálu školy a na ulici pod školním hřištěm platí zákaz vjezdu! Přístup na přistávací plochu je ze spodní starny školního hřiště brankou. Mobilní toalety jsou u multifunkčního hřiště.

Předpověď počasí